Eiendommen
Knr. 301 Gnr. 234 Bnr. 93
Rostockgata, 0194 OSLO
Meld din interesse så tar vi kontakt med deg og holder deg orientert om boligen!
Dette er et resalg av en leilighet under oppføring vedrørende leilighet 6-H0301 i prosjektet Clemeskvartalet i Bjøvika. Opprinnelig selger/utbygger er Clemenskvartalet Bolig AS
Leiligheten består av entré med adkomst til soverom og bad. Åpen stue- og kjøkkenløsning med utgang til vestvendt balkong mot romslig gårdsrom.
Det nye boligprosjektet Clemenskvartalet i Bjørvika blir noe helt utenom det vanlige, med fasader som varierer i form, høyde og ikke minst farge. Byggingen er godt i gang, og innflytting blir i 2023.
Beliggenheten kombinerer nærhet til fjorden og ulike grøntområder, med nærhet til byen, kollektivtrafikk og et urbant nabolag. Langs byggets vestfasade går Rostockgata som tilrettelegges for syklister og gående. På siden mot øst blir det utsikt mot Middelalderparken og Ekebergåsen. I nord får man fjordglimt fra Bispekilen, og i retning syd ligger den grønne Losæterallmenningen og Sørenga sjøbad. Det kommer serveringssteder, butikker og servicetilbud på gateplan. Her kan du bo midt mellom sjøen, byen, parker og kanaler i et fargerikt kvartalsbygg.
Alle beboere vil få tilgang til varierte takterrasser, to gjesteleiligheter, hobbyrom og en stor og grønn byhage i midten. Man får også tilgang til servicefunksjoner som blant annet bil- og kajakkdeling.
Knr. 301 Gnr. 234 Bnr. 93
Totalt bruttoareal: 50,9 kvm
Totalt bruksareal: 43,9 kvm
Totalt primærrom: 43,9 kvm
Primærrom:
4.etasje: Entré, bad, soverom og stur/kjøkken.
I tillegg disponerer leiligheten en kjellerbod på ca 5 kvm.
Vedlagte plantegninger er ikke målbare. De oppgitte arealer er hentet fra opprinnelige plantegninger fra utbygger. Arealene er oppgitt i BTA bolig, bruksareal (BRA) og primærrom (P-rom). Arealene er beregnet ut fra Norsk Standard 3940. BTA bolig er målt med yttervegg og til midt i vegg mot nabo og gang. Bruksarealet angir leilighetens areal innenfor omsluttende vegger. Primærrom er BRA fratrukket innvendig bod. Innvendig sjakter er medregnet i P-rom, men ikke i de oppgitte romarealene på tegningene. De oppgitte arealer er å betrakte som cirka-arealer. Partene har ingen krav mot hverandre dersom arealet skulle vise seg å være 5 % mindre/større enn det oppgitte areal.
Kjøkkeninnredning fra «Nordic Warm»
Dempede toner i mørk sandfarget et fargeuttrykk som er rolig, harmonisk og avslappet.
Du får kjøkkeninnredning fra HTH
– Kjøkkenbatteri Tapwell
-Stekeovn
-Induksjonstopp 60cm fasettslipt med Maxi Sense flexsoner
-Oppvaskmaskin
-Kombiskap Helintegrert modell AntiFreeze
Selger har gjort noe tilvalg på elektro, ekstra downlights på i kjøkkenet og dimmerbryter
Baderomsinnredning fra «Calm»
På badet benyttes det det gråbeige flis på både vegg, gulv og på gulv i
dusjsone. Baderomsinnredningen leveres med grepsløse skuffer i koksgrå farge med nedsenket servant i benkeplate eller heldekkende støpt servan
På badet kles vegger med fliser i format 30×60. På gulv legges den samme flisen i format 30×30. I nedsenket dusjsone leveres flis mosaikk 5×5 cm. Størrelse baderomsinnredning/servant tilpasses de ulike baderomstypene. Det leveres utenpåliggende speil med innfelt LED
sidebelysning. Det leveres toalettrullholder og knagger til bad fra Gala eller tilsvarende i krom.
Veggfarge fra Calm: Smooth With
Gulv: Parkett. Oak sand gray markan
Vannbåren varme med viftekonvektorer i tak i leiligheten. Omfang og plassering vil avklares i detaljprosjekteringsfase. Kjøper vil orienteres om endelig løsning i tilvalgsprosess.
Kostnader for forbruk faktureres basert på leilighetsareal BRA, eller på måling. I hver bolig leveres det målere med mulighet for fjernavlesning for varmt tappevann og for Oppvarming med konvektorer.
På bad blir det termostatstyrt vannbåren varme i gulv som komfortvarme.
Det er utbyggers plikt å fremskaffe ferdigattest på eiendommen. Kjøper er gjort kjent med at det kan ta lang tid i etterkant av overtagelse før ferdigattest foreligger.
På eiendommen er det tinglyst følgende heftelser og rettigheter som følger eiendommens matrikkel ved overskjøting til ny hjemmelshaver:
301/234/93:
07.10.2015 – Dokumentnr: 924904 – Best. om adkomstrett
Allmenheten har rett til ferdsel og opphold på felt T4
Kan ikke slettes eller endres uten samtykke fra kommunen
Med flere bestemmelser
30.03.2020 – Dokumentnr: 2281124 – Registerenheten kan ikke disponeres over uten samtykke fra rettighetshaver
Rettighetshaver: Røisland & Co Eiendomsmegling AS
Org.nr: 994 194 410
———-
Prioritetsbestemmelse
Veket for: Pantedokument 2021/325881-1/200
27.04.2022 – Dokumentnr: 446401 – Bestemmelse om nettstasjon
Rettighetshaver: Elvia AS
Org.nr: 980 489 698
Adkomstrett for drift og vedlikehold av anlegg/ledninger/kabler
Bestemmelse om bebyggelse i nærheten av anlegg/ledninger/kabler
10.08.2011 – Dokumentnr: 626515 – Registrering av grunn
Denne matrikkelenhet opprettet fra:
Knr:0301 Gnr:234 Bnr:35
05.11.2020 – Dokumentnr: 3286636 – Sammenslåing
Sammenslått med denne matrikkelenhet:
Knr:0301 Gnr:234 Bnr:94
Sammenslått med denne matrikkelenhet:
Knr:0301 Gnr:250 Bnr:53
Eiendommen og bygningen grenser mot offentlige arealer (gater og fortau), som Håkon 5.s gate mot øst, gaten mot syd har foreløpig ikke fått navn,
Rostockgata mot vest og Bispekilen mot nord. Gårdsrommet er offentlig tilgjengelig, med innslag av private uteplasser tilknyttet enkelte leiligheter og næringsarealer. Kjøreadkomst til kjellerarealer skjer fra Clemenskvartalets sydside.
Bispekilen sammenføyer gater, fortau og bygninger og får en god landskapsmessig utforming. Bjørvika Infrastruktur AS er ansvarlig for utførelse av Bispekilen, allmenninger og gater i dialog med selger. Selger forbeholder seg retten mot endringer. Rostockgata og flere allmenninger er ikke ferdig prosjektert og det vil bli endringer i forholdt til illustrasjoner vist da disse er laget før rammetillatelse er gitt.
Bygningen som skal oppføres på gårdsnummer 234 bruksnummer 93, benevnt som område B8a i reguleringsplanen Bispevika Syd. B8a består av et større boligkvartal på totalt ca. 24 000 m2 BRA med næring i deler av 1. og 2. etasje. På taket av bygget blir det etablert flere felles takterrasser. I Bispevika
Nord og Syd pågår det omfattende utvikling av bydelen på naboeiendommene. Det henvises til reguleringsplanen for ytterliggere opplysninger om disse tiltakene via bl.a. Oslo kommune v/Plan og bygningsetaten. Se også www.prosjekt-fjordbyen.oslo.kommune.no,
http://www.vegvesen.no/Ferdigprosjekt/Bjorvika og www.haveiendom.no
Fellesutgiftene for Eiendommen avgjøres av sameiet. Hvor store utgiftene blir, avhenger av hvor mange ytelser sameiet rekvirerer. Et forventet nivå ved overtakelse vil ligge på ca. kr. 40,- per kvm BRA pr måned. I tillegg kommer forbruk fjernvarme og varmtvann. Tv-pakke og fibernett kommer i tillegg, kjøper bestiller selv bredbåndskapasitet og TV pakke etter ønske og behov fra leverandør utpekt av selger.
Eiendomsskatt er ikke beregnet for leiligheten ikke er ferdigstilt.
Det er i Oslo kommune vedtatt eiendomsskatt. Eiendomsskatten utgjør for tiden 3 promille av beregningsgrunnlaget. Det gjøres spesielt
oppmerksom på at beregningsgrunnlaget vil være høyere for boliger som benyttes som sekundær bolig. Beregningsgrunnlaget kan finnes på Oslo kommunes hjemmeside:
www.oslo.kommune.no/skatt-og-naring/skattog-avgift/eiendomsskatt. Satsen for for beregningsgrunnlaget til eiendomsskatten blir fastsatt årlig av bystyret. Eiendomsskatten vil derfor kunne variere fra år til år
Eiendomsskatt er ikke beregnet for leiligheten ikke er ferdigstilt.
Det er i Oslo kommune vedtatt eiendomsskatt. Eiendomsskatten utgjør for tiden 3 promille av beregningsgrunnlaget. Det gjøres spesielt
oppmerksom på at beregningsgrunnlaget vil være høyere for boliger som benyttes som sekundær bolig. Beregningsgrunnlaget kan finnes på Oslo kommunes hjemmeside:
www.oslo.kommune.no/skatt-og-naring/skattog-avgift/eiendomsskatt. Satsen for for beregningsgrunnlaget til eiendomsskatten blir fastsatt årlig av bystyret. Eiendomsskatten vil derfor kunne variere fra år til år
I tillegg til kjøpesummen må kjøper betale:
1: Dokumentavgift til staten, 2,5% av andel tomteverdi: Kr. 24 270,-
2: Tinglysningsgebyr skjøte: Kr. 585,-
3: Tinglysningsgebyr pant og pantattest: Kr. 585,-
4: Transportgebyr til utbygger: Kr.25 000 ,-
Totale omkostninger: Kr.50 440 ,-
Total kjøpesum inkl. gebyrer/avgifter og evt. øvrige kostnader: kr. 6 550 440
Innbetaling av kjøpesum og omkostninger deles opp i to innbetalinger:
1: 10 % av kjøpesum ved signering av kontrakt og transportsgebyr. kr. 675 000,-
Førstedelinnbetaling må være fri egenkapital da det ikke er mulig å få sikkerhet i boligen ved delinnbetaling 1. Alternativt må det avklares med banken før bud inngis at det kan tas sikkerhet i en annen bolig ved delinnbetaling 1.
2: Betaling i forkant av overtagelse (resterende kjøpesum og omkostninger) kr. 5 875 440,-
Totalt kr. 6 550 440,-
Dette er et videresalg av leilighet under oppføring. Salget reguleres av bustadoppføringslova.
Generelt:
Selger vil i samarbeid med arkitekt og rådgivere, foreta en grundig prosess for å finne en stil for innvendige fellesarealer som harmoniserer med bygget, og den særegne beliggenheten.
Takterrasser:
Et av de viktigste konseptene for prosjektet er takterrrassene. Det ligger nedsenkede takterrasser på sjette og syvende etasje langs alle gateløp i kvartalet. Dette gir utsyn på kryss og tvers av kvartalet, og ut til omkringliggende områder. Disse gir god kontakt mot nærliggende områder, som vannrommet i kvartalet foran med gløtt mot fjorden, vannspeilet mot øst og Bispekilen i nord. Det planlegges også felles takterrasse over plan 8.
Takterrassene skal i hovedsak ha et dekke av tre. Det vil også være mulig å dyrke i plantekasser. Noen steder plantes vegetasjon i flere sjikt som skaper rom, demper vind og bidrar til biologisk mangfold. Det etableres vertikale vindskjermer, og pergolaer som gir romlige kvaliteter. I overgangssoner mot gesims etableres grønne tak, i form av sedum eller annen beplantning
På to av de nedsenkede takterrassene planlegges utover det nevnte å etablere to enkle glassbygg. Her vil det være mulighet for dyrking av grønt og planter. Disse utstyres med vask og benk til bruk for fellesskapet.
De enkelte takterrassene vil ferdigstilles i takt med utbyggingen og disposisjonsretten avhenger av antall sameier i prosjektet.
Gjesteleiligheter:
I Clemenskvartalet vil det bli bygget 2 gjesteleiligheter i oppgang 4 som disponeres og organiseres av sameiet.
Kajakk:
Når du bor i Clemenskvartalet er du tett på fjorden. Det blir levert kajakkstativ med 9 kajakker som disponerer og organiseres av sameiet. Kajakkene er plassert i byhagen med enkel adkomst for sjøsetting i Bispekilen (kajakktraller og padleårer plasseres i hobbyrommet)
Felles hobbyrom:
I kjeller/mesaninetasjen vi selger legge til rette for et hobbyrom for sameiet. Hobbyrommet vil innby til aktiv bruk og bl.a. være utstyrt med verktøyvegg, smørestativ for ski, oppbevaringsplass for kajakktraller og padleårer og sykkelstativ for mekking av sykkel. I K1 mot nordøst kan man vaske sykkel før mekking i hobbyrommet.
Deler av arealet vil ha lavere takhøyde pga tekniske føringer.
Forventet periode for ferdigstillelse er 2 kvartal 2023, men denne perioden er foreløpig og ikke bindende og utløser ikke dagmulkt ved eventuelle forsinkelser.
Forbrukerinformasjon om budgivning er vedlagt denne salgsoppgaven.
Alle bud og budforhøyelser må inngis skriftlig. I tillegg må legitimasjon være fremlagt sammen med signatur fra budgiver(e). Vi oppfordrer til gi bud elektronisk via GI BUD knappen på finn.no, eller roislandco.no. Da vil samtlige vilkår bli oppfylt. Eventuelle forhøyelser eller endringer av budet kan bekreftes pr sms eller på e-post. Vi oppfordrer alltid til å kontakte megler pr. telefon i tillegg da forsinkelser i sms og mail kan forekomme.
Megler er forpliktet til å legge til rette for en forsvarlig avvikling av budrunden. For at budene skal kunne bli behandlet og videreformidlet skriftlig til alle involverte parter, må ethvert bud ha en tilstrekkelig lang akseptfrist, jf. eiendomsmeglingsforskriften § 6-3. Selger må også skriftlig akseptere budet før aksept kan formidles til budgiver. Akseptfrist bør derfor være på minimum 30 minutter fra budet er mottatt megler, og budforhøyelser må derfor skje i god tid før fristens utløp. Bud kan uansett ikke settes med kortere frist enn kl.12.00 første virkedag etter siste annonserte visning. Etter at eiendommen er solgt vil kjøper og selger få tilsendt budjournal. Øvrige budgivere kan få utlevert kopi av budjournalen i anonymisert form.
I henhold til eiendomsmeglingsforskriften § 6-3 første ledd har megler en plikt til å oppfordre oppdragsgiver (selger) til ikke å ta imot bud direkte fra budgiver, men henvise til megler. Megler oppfordrer til å lese retningslinjene for budgivning vedlagt salgsoppgaven.
Kjøpet følger bustadoppføringslova av 13. juni 1997 nr. 43. Loven regulerer forhold hvor selger er profesjonell og kjøper er forbruker. Iht. loven plikter selger å stille garanti som sikkerhet for oppfyllelse av sine forpliktelser etter kjøpekontrakt senest ved forbehold frafalt. Garantien utgjør 3 % av kjøpesum frem til overtakelse. Beløpet økes til 5 % av kjøpesum og står 5 -fem- år etter overtakelsen jf. buofl. § 12, 3 ledd. Loven kan i sin helhet fås ved henvendelse til megler. Loven finnes også på www.lovdata.no.
I tilfeller hvor kjøper er profesjonell iht. bustadoppføringslova, dvs. gjør kjøpet som ledd i næringsvirksomhet, kan selger kreve at avtalen reguleres av Lov om avhending av fast eiendom av 3. juli 1992 nr. 93 (avhendingslova).
Det forutsettes at hjemmel overføres til kjøper.
Ingen kan direkte eller indirekte erverve mer en to boligseksjoner i et boligsameie jf. eierseksjonsloven § 23. Dersom et erverv har funnet sted i strid med eierseksjonslovens regler kan Kartverket nekte overskjøting. Dersom overskjøting blir nektet, er kjøper likevel forpliktet til å gjennomføre handelen med selger, og oppgjør til selger vil finne sted tross manglende overskjøting.
Bestemmelser tiltak mot hvitvasking / kjøpers innbetaling I henhold til lov om hvitvasking og terrorfinansiering har megler plikt til å gjennomføre kontrolltiltak ovenfor kunder. Dette innebærer å bekrefte kunders identitet på bakgrunn av fremvist gyldig legitimasjon. Videre innebærer det å få bekreftet identiteten til eventuelle reelle rettighetshavere, og å innhente opplysninger om kundeforholdets formål og tilsiktede art. Dersom slike kundetiltak ikke kan gjennomføres kan megler ikke etablere kundeforholdet eller utføre transaksjonen. Det anbefales at kjøper innbetaler kjøpesummen som ikke kommer fra låneinstitusjon, i en samlet innbetaling fra egen konto i norsk bank. Dersom megler får mistanke om brudd på hvitvaskingsreglementet i forbindelse med en eiendomshandel, og han ikke klarer å få avkreftet denne mistanke, har han plikt til å rapportere dette til Økokrim. Melding sendes Økokrim uten at partene varsles. Megler kan i enkelte tilfeller også ha plikt til å stanse gjennomføring av handelen.
I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter kan bli registrert for videre oppfølging.
Karpal Eiendom AS
Meglers vederlag betales av selger og er avtalt til:
Provisjon: 50 000,-
Tilretteleggingsgebyr: kr.10.000,-
Markedsføringspakke 1: kr. 4.500,-
Oppgjørshonorar: kr. 4.375,-
Oppslag eiendomsregister: kr. 700,-
Megler har i tillegg krav på dekning av utlegg.
Oppdragsnummer: 3-0096/22
Anne Heidi Rødal
Sist oppdatert: 24.04.2023